Κατηχητικές Συναντήσεις I. N. Αγίου Παντελεήμονος Καλαμαριάς

Επίσκεψη κοριτσιών στο Πολεμικό Μουσείο και στον Άγιο Δημήτριο

Μέσα σε κλίμα χαράς και ευλογίας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Νοεμβρίου η προγραμματισμένη επίσκεψη δύο τμημάτων κοριτσιών των Ενοριακών Δράσεων στο Πολεμικό Μουσείο και στον Ιστορικό Ναό Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης.

Τα μέλη των Ενοριακών Δράσεων μαθητές είχαν την ευκαιρία να εμβαθύνουν σε σπουδαία ιστορικά γεγονότα μέσα από τα ιστορικά εκθέματα και κειμήλια του Πολεμικού Μουσείου από διάφορες ιστορικές εποχές παράλληλα με την εμπεριστατωμένη ξενάγηση.

Ακολούθησε περιήγηση και ξενάγηση στον ανεπανάληπτου κάλλους Ιστορικό Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου, Πολιούχου Θεσσαλονίκης, στο μοναδικό αυτό ζωντανό μνημείο πρωτοχριστιανικής θρησκευτικής κληρονομιάς.

Οι συμμετέχουσες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την αρχιτεκτονική του Ναού, να μάθουν για τη ζωή του Αγίου Μεγαλομάρτυρα Δημητρίου του Μυροβλύτη και να ανακαλύψουν βιωματικά πτυχές της πρωτοχριστιανικής ζωής επισκεπτόμενες την κατακόμβη του Ναού.